درباره 14آبان ؛ روز مازندران، و نقش آن در احياي صنعت گردشگري

گردشگري و فرهنگ، كليدواژه توسعه ساري و مازندران است

کد خبر : 768913 آبان 1397اخبار 0
14آبان، روزیست ‌ برای شناساندن زبان، لباس و آداب و رسوم این استان كه مي‌تواند باعث رونق صنعت گردشگری فرهنگی هم باشد.
گردشگري و فرهنگ، كليدواژه توسعه ساري و مازندران است

 

امروز، صنایع و بسیاری از منابع فسیلی، دیگر به تنهايي جوابگوی حوزه اقتصاد نمی‌شود و برای افزایش رونق اقتصادی باید به دنبال راهکارهای دیگری همچون اقتصاد و صنعت فرهنگی باشیم.

 

آنچه اهميت اين روز را براي مازندران دوچندان مي‌سازد، ظرفيت‌ فراواني‌ست كه استان سرسبز ما به لحاظ گردشگري دارد. دريا، جنگل، سرمايه و نيروي انساني مستعد، تاريخ و فرهنگي كهن و نيز، نزديكي به مركز كشور، تنها بخشي از اين ظرفيت شگرف جهت استفاده از صنعت گردشگري براي توسعه مازندران به‌عنوان ركن اصلي اين صنعت است كه اگرچه در اين سال‌ها بيشتر مورد توجه خواص استان قرار گرفته اما هنوز به مرحله‌اي نرسيده كه به آن به شكل جدي و به‌عنوان يكي از اصلي‌ترين راه‌هاي برون‌رفت از مشكلات اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي، نگريسته شود.

 

با اين حال تيم مديريت شهري در ساري؛ مركز استان مازندران، در طي اين 6 سال اخير همواره استفاده از ظرفيت‌هاي متنوع ساري و كل استان را جهت احياي فرهنگ گردشگري مورد توجه قرار داده و در اغلب طرح‌ها و پروژه‌هاي انجام شده در ساري، به مقوله گردشگري و توسعه ناشي از آن به شكل ويژه‌اي پرداخته است.

 

شهرداري ساري و تمامي بخش‌هاي مختلف آن در اين مدت كوشيده‌اند تا با تعريف پيوست‌هاي فرهنگي با نگاه توسعه گردشگري، سمت و سوي نگاه‌هاي توسعه‌محور در مازندران را به سمت احيا و ارتقاي اين ظرفيت خدادادي، معطوف كند چرا كه معتقد است، گردشگري، در كنار كشاورزي و صنعت و معدن (و گاه حتي مقدم بر آنها) مي‌تواند با داشتن يك برنامه جامع و كلان‌نگر، مازندران را به سرعت به نقطه تعالي توسعه و تكامل برساند.

 

با اين نگاه و به مناسبت روز ملي مازندران با دو چهره برجسته تاريخ و فرهنگ ساري ومازندران گفت‌وگو كرديم. 

 

سیروس مهدوی محقق تاریخ و فرهنگ عامه مازندران درباره ۱۴ آبان و روز مازندران، گفت: برای تعیین روزی ملی در استان مازندران، چهار نفر عازم تهران شدیم تا بتوانیم برای شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم و فرهنگ در میان مردم، اقدامي عملي انجام بدهيم.

 

مهدوی با بیان اینکه مازندران در روز ملی خود می‌تواند استقلال خود را حفظ کند، افزود: طی بررسی‌های انجام شده در گذشته در روز ۲۵ ماه مبارک رمضان در سال ۲۵۰ هجری قمری که معادل ۱۴ آبان ماه روزی بود، نخستین حکومت مستقل علویان در جهان اسلام در استان مازندران انتخاب شد که جنبه جهانی داشت.

 

این محقق یادآور شد: روز ۱۴ آبان تمامی رگ‌های فرهنگ و آداب و رسوم و سنت‌های مازندرانی به شاهرگ علوی می‌پیوندد و پیکره‌مان را شکل می‌دهد و می‌تواند چهره واقعی خود را پیدا کنیم.

 

حسین اسلامی ساروی محقق تاریخ مازندران و رئیس پژوهشکده ساری‌شناسی نيز درباره چگونگی انتخاب روز ملی مازندران در روز 14 آبان، گفت: با ابلاغ از فرهنگ و ارشاد تهران باید هر استانی یک روز ملی را تعیین می‌کرد تا بتواند در این روز در سال خود را به دیگران بهتر عرضه کند و در طی ده سال گذشته با دعوت شورای فرهنگ عمومی کشور در فرهنگ ارشاد به همراه اساتیدی همچون استاد سیروس مهدوی، فریده یوسفی و نصرالله هومن، گرد هم آمدیم تا روزی را به‌عنوان روز ملی برای شناسایی استان مازندران به دیگران معرفی كنيم.

 

 

رئیس پژوهشکده ساری‌شناسی، گفت: برای رسیدن به صنعت گردشگری فرهنگی در استان مازندران یک هفته را تا 14 آبان برای معرفی این استان قرار دهیم و باید میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مازندران بیشتر در این زمینه حمایت کند در حالی‌که هیچ اقدامی انجام نمی‌شود اما شهرداری ساری در این زمینه اقدامات موثر و قابل قبولی را ارائه داده و اميدوارم تمامی مسئولان نیز در این راستا قدم‌های موثري بردارند.

 

روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید